2 dakika okundu

XML Nedir?

Xml, web ortamında, etiketleme mantığına dayalı , dinamik olarak import ve export edilebilen veri haberleşme dilidir. Dosya uzantısı .xml şeklindedir.Xml dosyaları, haber sitelerindeki veri akışını sağlayan RSS sistemine benzer bir durumun daha kapsamlı hale getirilmiş durumu olarak düşünebilirsiniz.

Eticaret tarafında özellikle Dropshipping satışlarının popüler olması ve farklı ticaret yöntemlerinin ortaya çıkması ile birlikte xml entegrasyonuna duyulan ihtiyaç da giderek artmaktadır.

Sitemap Nedir?

Yine en önemli kullanım alanlarından biri 'site haritaları' dır. Search Console yardımı ile Google'a sitemap göndermek istediğimizde yine .xml uzantılı dosyalar kullanırız ki bu dosyalar Seo açısından Google'a bir yol haritası sunmaktadır.Sitemap.xml dosyaları birkaç child dosyadan oluşan parçalar şeklindedir. Örneğin sitemap.xml dosyasının içerisinde blogpost.xml, images.xml, brand.xml, category.xml gibi dosyalar bulunmaktadır ve bunlar markalarınız, ürün resimleriniz, kategorileriniz gibi verilere bölünmüş halidir. Sitemap.xml dosyasını bir eve benzetirsek yukarıda bahsettiğimiz child dosyalar bu evin odalarıdır ve sitenize misafir gelen crawlerlar bu odaları teker teker ziyaret ederler. Bu ziyaret sonucunda diğer kullanıcılara veri toplayarak bunları Search Engine bölümünde kullanıcılara aktarırlar.

Yukarıda bahsedilen alanlarda yabancı olabileceğiniz crawler, seo, search engine gibi kavramlar hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımıza tıklayabilirsiniz.

[caption id="attachment_477" align="aligncenter" width="900"] Örnek Xml Çıktısı[/caption]

XML Entegrasyonu Nedir?

Eticaret Xml entegrasyonunu kısaca özetlemek gerekirse entegrasyon dosyasının içerisinde settings dosyası, mapler ve başka bir siteden export edilmiş ve kendi sitenize import edilecek içerisinde ürünlerin, kategorilerin ve satışta kullanmak istediğiniz verilerin bulunduğun bir Xml dosyası bulunmaktadır. Xml import için oluşturulması gereken entegrasyonun nasıl yapılacağı ile alakalı detaylı bilgi edinmek için yazımıza ulaşabilirsiniz.

Eğer bir eticaret platformu kullanıyor iseniz açıkçası sizin özel bir entegrasyon yazılımı oluşturmanıza ya da entegrasyon dosyalarını yapılandırmanıza gerek yoktur. Genelde bu platformlar Xml import işlemlerini kendi yazılımcıları tarafından optimize ederek size importa hazır hale getirir ve sunarlar. Platform kullanıcı iseniz siz bu dosyaları yapılandırsanız dahi zaten yüklemeye yetkiniz yoktur, yine teknik destek birimine göndermeniz ve sisteme dahil ettirmeniz gerekecektir.

Xml import ederken, Xml aldığınız sitenin sizlere sunduğu verilere göre sitenize dahil edebilirsiniz. Örneğin gelen Xml içerisinde fiyat 2 bölümü bulunmuyorsa doğal olarak bu veriyi sitenize dahil etmeniz mümkün değildir. Xml ile satış yapan firmalar karşı firmanın sunduğu ve anlaşmış oldukları fiyat 2,3 verilerini kullanarak satış yapabildikleri gibi satış fiyatının üzerine komisyon koyarak da satış yapabilmektedirler.

[caption id="attachment_477" align="aligncenter" width="900"] Örnek Xml Çıktısı[/caption]

Xml ile Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Xml aldığınız firmanın stoklarında hatalar olabilir ve size gelen siparişleri müşterilerinize gönderememeniz site prestijini kötü etkilediği gibi müşteri kaybına da yol açar.

Gelen siparişlerinizi kendi deponuzdan göndereceğiniz zaman firma deposundan sizin deponuza gelmesi maliyet oluşturacağı gibi zaman faktörü açısından da dezavantaj oluşturabilir.

Gelen siparişlerin ana satıcının deposundan gönderilmesi, müşteri bilgilerinizin karşı tarafa iletilmesi gereken ekstra bir yazılım maliyeti doğurabilir.Bu işlemi manuel yapmak yine zaman açısından dezavantaj sağlayabilir.Yapılan manuel işlemlerde hata payı yüksek olacağından sipariş gönderimi ve iletimi konusunda,satış sonrası hizmetler konusunda problem oluşturabilir.

Xml entegrasyonu ile satış yapmanın en büyük sakıncası Google'ın bu içerikleri kopya olarak algılaması ve Seo açısından olumsuz bir durum olarak algılayarak site otoritesini ve sıralamasını düşürmektedir. Alacağınız Xml'de ürün açıklaması bölümünü kendiniz yapılandırmanız bu olumsuzluğun önüne geçebilir, yine aynı şekilde Xml'den aldığınız kategori isimlerini aynı şekilde sitenize aktarmayarak kategori yapınızla eşleştirmeniz Seo açısından olumlu bir işlem olacaktır.Ürün isimlerinin aynı olması, ürün resimlerine verilen title'ların ürün ismi ile aynı ve Xml ile gelen verilerdekiler ile aynı olması ve bu durumun önüne geçememeniz ne yazık ki Seo açısından yüksek oranda olumsuzluk yaratabilmektedir.

Pazaryerlerinden Xml'den gelen ürünler ile satış yapmak çok daha ayrı bir problemdir. Pazaryerlerinin uyguladığı politikalar, sipariş verilen ürünü tedarik edemeğinizde kesilen cezalar ve kargo süreleri gibi etmenler pazaryerlerinde xml ile satış yapmanızı çok ama çok zor bir duruma sokar. Hele ki Xml aldığınız firma pazaryerlerinde satış yapıyor ise aynı ürünler ile rekabet etmeniz oldukça zorlaşacaktır.

Xml ile Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Eğer satıcının deposunu kullanacak iseniz bir depo maliyetiniz ve bu depoyu idare edecek bir ekibe ihtiyacınız bulunmaz.

Satış için ürün alma maliyetine girmeyerek sadece bu ürünlerin pazarlama maliyetlerine katlanırsınız.

Ürün yükleme ve düzenleme işlemlerinin büyük kısmını firma yapacağından zaman ve maliyet açısından avantaj sağlarsınız.

Ürün fotoğraf çekimi için stüdyo,fotoğrafçı,tasarımcı gibi emek ve mekan maliyetinden kurtulabilirsiniz.

Xml Entegrasyonunun Pazaryerleri ve Entegratör Firmalar Tarafından Kullanılması

Ürünlerinizi toplu olarak web tabanına aktarmanız ve bunları dinamik olarak takip etmenizi sağlamanız açısından xml dosyaları çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Pazaryerlerine ürün yüklemenin birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır.Çok az miktarda ürününüz var , stoklarını takip etmekte zorlanmayacağınız ürünler için pazaryeri panelinin stok , ürün yönetimi bölümünden ürün bilgilerini girerek ürün yükleme işlemini sağlayabilirsiniz.Toplu olarak yükleme yöntemlerine baktığımızda excel,xml ya da api yapısı kullanılır.Stok takibi yapmanız gerekiyor ,birkaç farklı platformda satış yapıyor iseniz mutlaka bir entegrasyon programı kullanmanız gerekmektedir.

Excel ile ürün yüklerken excel başlıklarını, pazaryerinin veritabınanda bulunan başlıklara uygun olarak düzenleyerek toplu olarak ürün yükleme işlemi yapabilirsiniz.Burada verdiğiniz stoklar sadece pazaryerlerinde satış olduğunda stoktan düşeceği için bu ürünleri farklı bir platformda daha satmanız durumunda stok problemleriyle karşılacak ve pazaryeri satıcı puanınız , ürün ve mağaza yorumlarınız olumsuz yönde etkilenecektir.

Xml ile yükleme yaparken , .xml uzantılı yapılandırılmış dosya yüklemeniz halinde excel ile ürün yüklemeye benzer bir şekilde işlem yapmış olursunuz.Stok,fiyat,ürün detayı,ürün aktif pasiflik durumu gibi verileri dinamik olarak kontrol etmeniz ne yazık ki mümkün değildir.Dinamik olarak kontrol etmenin yolu arkaplanda export işlemi sağlayan zamanlayıcılı bir programın belirli zaman aralıklarında xml linkine export işlemi sağlaması gerekmektedir.

Google Merchant Center ,Facebook Business gibi platformlarda xml linki ile planlı getirme sağlayabilir ve bu alanlarda da ürünlerinizi dinamik olarak takip edebilirsiniz.


Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.