1 dakika okundu

Ürün Açıklaması Nedir ?

Ürün açıklaması, ürün hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı, tıpkı bir satış temsilcisinin ürünü satmak için verdiği bilgileri içeren alanı kapsar.

Ürüne gelen müşterinin ürün resimlerinin yeterli olmadığı yerlerde genelde ürün açıklamasına baktığı ve buradaki bilgiler ışığında alışveriş yapmaya yöneldiğini yapılan incelemelerde gözlemlenmiştir. Bu nedenle ürün açıklaması alanının sektöre ve SEO’ya uygun olarak yapılandırılması en uygun seçenek olacaktır.

Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır ?

Ürün açıklaması hemen hemen her sektörde farklı olarak planlanılması gereken bir alan olup, bu alanda yapılacak yazım şablonu da önem arz etmektedir. Örneğin giyim sektöründe ürünün hakkında kumaş bilgisi, mankenin bedeni ve ölçüleri, kıyafetin tasarımı hakkında detaylara yer verilebilir. Hatta kumaşın detayları, ürünün ana resimlerinde çok belirgin olmayacağı için yapılan makro ürün çekimlerinin ürün açıklamasına eklenmesi ile kumaşın detayları müşteri tarafından incelenebilir ve satışlarınızı arttırabilir. Burada kıyafetin düğme,fermuar,pile,tül gibi detaylarının da var olması müşterinizin ürüne yakından bakmasını sağlar. Ana resimlerde yer alan zoom özelliği resmin boyutuna göre artıp azaldığı için burada çok büyük resimler kullanmanız sayfa açılış hızını ve seoyu olumsuz etkileyeceğinden ürün açıklamasında detay resim kullanmanız daha uygun olacaktır.

Diğer bir örnek için fotoğraf makinesini ele almak istiyorum. Ürün teknolojik bir ürün olduğundan dolayı burada teknik özelliklerini kesinlikle belirtmemiz gerekecektir. Bunun yanı sıra çok fazla teknik bilgisi olmayan müşterilere de yardımcı olmamız gerekiyor.Bunun için bu fotoğraf makinesi ile çekilen resimleri yine açıklama kısmına eklememiz hatta buraya bir de video eklememiz, müşterinizin sayfada daha çok vakit geçirmesine ve bounce rate oranlarının düşmesine yardımcı olacaktır.

Ürün açıklamasına video eklemenin bir dezanvajı şu şekilde olacaktır. İframe kodu ile eklediğiniz videolar seo açısından olumsuzluk oluşturacaktır. Çünkü video, iframe kodunu aldığınız cdn altyapısından oynatılmakta ve aslında video sizin sunucunuzda değil başka sunucuda bulunmakta ve veri anlık olarak sizin sayfanıza akmaktadır.

Ürün Açıklamasının SEO'ya Etkileri

Anahtar kelime araştırması yaparak oluşturduğunuz ürün açıklamaları sayfa içi ve genel SEO’ya etki saylayacaktır. Açıklamaları yazarken hx(h1,h2,h3..) etiketlerini uygun biçimde kullanmanız gerekiyor. H2 etiketinden sonra tekrar h1 etiketi ya da h3'ten sonra tekrar h2 etiketi kullanmamanız gerekiyor.

Ürün açıklamalarının kopya içerik olarak algılanmaması için her ürüne özgün yazılar yazmanız gerek. Tüm ürünlerin açıklamasının aynı ve düzensiz olması her açıdan sizlere olumsuz etkilere sebebiyet verir.

Anahtar Kelime Planlaması Nasıl Yapılır ?

Ürün açıklamasındaki anahtar kelimelerin SEO’ya verdiği destekten bahsetmiştik. Burada anahtar kelime kullanımının nasıl yapılması gerektiğinden bahsedecek olursak, ürün açıklamasından kullanılan kelime miktarının 100 kelime olduğunu varsayarsak, kullanılması gereken anahtar kelime minimum 1 maksimum 3 olmalıdır.Burada kendinize %2 kuralı oluşturabilirsiniz, yani 100 kelimeye 2 anahtar kelime gibi. Kelime sayısı öğrenmek için kelime sayacı uygulamasını kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime planlamasını Google Ads hesabınızda Anahtar Kelime Planlayıcı uygulamasından sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ubbersuggest uygulamasından uygun anahtar kelimeleri bularak içerik oluşturabilirsiniz. Eğer içerik oluşturabilecek vaktiniz ya da yazım yeteneğiniz yok ise icerik.net sitesindeki yazarlara uygun fiyatlar ile makale yazdırabilirsiniz.Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.